DEPARTMENT OF ANIMAL SCIENCE'S COMPREHENSIVE STAFF LIST

Want to know more about staff, CLICK on the NAMED STAFF to view his or her personal website
Academic Staff
Non-Academic Staff
Postgraduate Teaching Staff
Staff on Study Felloship

ACADEMIC STAFF

S/N NAME RANK SPECIALISATION
1 Kabir Mohammed Reader/H.O.D Animal Breeding & Genetics
2 Omage James Jebba Professor Nutritional Biochemistry
3 Bawa Gideon Shuaibu Professor Monogastric Nutrition
4 Olugbemi Taiye Sunday Professor Monogastric Nutrition
5 Zahraddeen Danjuma Professor Animal Physiology
6 Onimisi Philip Anivasa Reader Onimisi Philip Anivasa
7 Yashim Makama Suleman senior Lecturer Ruminant Nutrition
8 Adedibu I.I. Senior Animal Breeding & Genetics
9 Ibrahim Taofik Senior Lecturer Ruminant Nutrition
10 Lukman Adieza Omeiza Assistant Animal Physiology
11 Hassan Mohammed Rabiu Senior Lecturer Pasture & Range Management
12 Adamu Yusuf Hanwa Lecturer I Ruminant Nutrition
13 Abdullahi Balarabe Senior Lecturer Pasture & Range Management
14 Abdul Salisu Bakura Senior Lecturer Ruminant Nutrition
15 Daudu Oluremi Martha Lecturer I Animal Physiologyy

NON-ACADEMIC STAFF

S/N NAME RANK/DESIGNATION
1 Felix Chikwe Awah Principal Confidential Secretary I
2 Samuel Sani Principal Stores Officer
3 Stephen Jock Asst. Chief Technologist
4 Yakubu Eleyi Omada Apeh PSenior Technologist
5 John Paul Shafa Senior Technologist
6 Amara Jobin Technologist I
7 Musa Bashir Technologist I
8 Reuben S. Baba Technologist II
9 Yahaya Garba Danjuma Library Officer
10 Rakiya Suleiman Senior Asst. Technologist
11 Nuraddeen I. Danbaba Senior Asst. Technologist
12 Shehu Abdulkadir Library Officer
13 Muhammad Aminu Musa Technologist II
14 Asabe Haruna Kaboshio Chief Secretarial Assistant
15 Ahmed Mohammed Executive Officer (Admin.)
16 Samson Baba Assistant Housekeeper
17 Aliyu Mansir Senior Laboratory Assistant
18 Sunday Oche James Library Assistant
19 Musa Garba Driver/Mechanic II
20 Yahuza Adamu Senior Caretaker
21 Sha’aibu Ibrahim Assistant Craftsman
22 Buhari Magaji Suleiman Office Assistant
23 Theresa Daniel Laboratory Assistant
24 Adamu Dahiru Dukku Office Assistant

POSTGRADUATE TEACHING STAFF

S/N NAME RANK
1 Ismaila Alhaji Umar Professor/HOD
2 Andrew Jonathan Nok Professor
3 Danladi Amedu Ameh Professor
4 Sunday Ene-ojo Atawodi Professor
5 Humphrey Chukwuemeka Nzelibe Professor
6 Elewechi Onyike Professor
7 Sani Ibrahim Reader
8 Hajiya Mairo Inuwa Reader
9 Kola Matthew Anigo Reader
10 Mohammed Nasir Shuaibu Professor
11 Olumuyiwa Adeyemi Owolabi Senior Lecturer
12 Dorcas Bola James Senior Lecturer
13 Abdullahi Balarabe Sallau Senior Lecturer
14 Godwin Chiaka Njoku Lecturer I
15 Emmanuel Oluwadare Balogun Lecturer I
16 Abdulrazak Baba Ibrahim Lecturer I
17 Muawiya Abarshi Musa Lecturer I
18 Mohammed Auwal Ibrahim Lecturer II
19 Monsurah Abimbola Abdulazeez Lecturer II
20 Adda’u M. Sani Lecturer II

STAFF ON STUDY FELLOWSHIP

S/N NAME RANK/DESIGNATION
1 Emmanuel Oluwadare Balogun Lecturer I
2 Abdulrazak Baba Ibrahim Lecturer I
3 Shuaibu Mallam Bala Assistant Lecturer
4 Sanusi Mada Bello Assistant Lecturer
5 Nathan Habila Lecturer II
6 Mohammed Aminu Assistant Lecturer
7 Idowu Asegame Aimola Assistant Lecturer
8 Auwal Adamu Graduate Assistant